Recenzia: Veľký sprievodca svetom postáv DC komiks,

velky-sprievodca-svetom-postav-dc-comics

Asi len tak ľahko nenájdete človeka, ktorý v živote nepočul o Supermanovi. Pomerne dosť ľudí vie aj vymenovať aspoň troch členov Ligy spravodlivosti. Ba dokonca mnohí z nich vedia tieto postavy zaradiť do sveta DC univerza. A pritom nikto zo spomenutých nemusel v živote chytiť do ruky žiadny komiks. Postavám, ktoré stáli pri zrode tohto vydavateľstva, však pomaly tiahne na deväťdesiatku. Za ten dlhý čas k nim pribudli desiatky, ba stovky ďalších, a v tých sa už dokonale vyzná len naozaj skalný fanúšik. Urobiť v tejto záplave superhrdinov, superzlosynov a ďalších postáv a postavičiek poriadok sa podujala Melanie Scott. Viac ako dvesto postáv a ich skupín roztriedila a priblížila v prehľadnej encyklopédii, ktorá v slovenskom preklade vyšla vlani vo vydavateľstve Slovart.

Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.

Autorka je spravodlivá a po bleskovom úvode každej postave alebo tímu venuje jednu stranu, bez ohľadu na ich vek, obľúbenosť, farbu, počet končatín alebo skupenstvo. Jednotlivé heslá sú zoradené abecedne podľa začiatku mena, názvu alebo prezývky, takže napríklad všetkých „Doktorov“ nájdete pod písmenom D. V prípade, že je čitateľskej verejnosti známa aj skutočná identita nejakej postavy a jej meno, autorka uprednostňuje prezývku, pod ktorou postavu poznajú iné postavy z daného univerza. Samozrejme, na začiatku nechýba obsah, podľa ktorého si čitateľ môže nalistovať niektorú postavu alebo tím.

Každé heslo je kvôli prehľadnosti farebne odlíšené a každá stránka je vizuálne rozdelená podobne ako stránka v komikse. Nesie názov postavy a pár slov, ktoré túto postavu najviac vystihujú, napr: Batman – temný rytier. V jednom okienku nájdete stručnú charakteristiku postavy, v ďalšom všeobecné informácie, napríklad skutočné meno, zameranie, výšku, váhu, hlavných spojencov a nepriateľov. Môžete sa pozastaviť nad informáciou, ktorú ste si v komikse asi nevšimli, že mužské a ženské postavy rovnakej výšky majú zvyčajne veľmi rozdielnu váhu: muži tu často vážia dvakrát toľko ako ženy rovnakej výšky, a to aj v prípade poriadne muskulatúrnych bojovníčok. Keďže v priebehu historického vývoja mnohé postavy priebežne menili svoj vizuál, vrátane telesných proporcií, uvedené údaje sa dajú považovať za ilustračné. Väčší význam pre čitateľa a fanúšika majú údaje o životných partneroch, spojencoch a nepriateľoch danej postavy, hoci tu citeľne chýba odkazový aparát (číslo strany, kde si môžeme nalistovať partnera, priateľa či nepriateľa postavy) a čitateľ sa musí kvôli prepojeniu vrátiť do obsahu alebo prehľadávať knihu. Ďalšie okienko stránky je venované schopnostiam postavy a osobitné okno opisuje nejakú prevratnú udalosť v jej živote.

Každé heslo dopĺňa hlavná ilustrácia – vyobrazenie danej postavy, a vedľajšia ilustrácia, ktorá zachytáva túto postavu v nejakej akcii. Prílev informácií o postave podčiarkujú bubliny k ilustráciám, kde sa dozvieme detaily napríklad o typickej uniforme tejto postavy, jej výzbroji či iné zaujímavosti. Zvolený font však umožní prečítať text v bublinách len čitateľom so superzrakom.

Ako bolo spomenuté, okrem samostatných postáv sa encyklopédia venuje aj tímom, a tak si svoje heslo vyslúžili okrem Ligy spravodlivosti napríklad aj Mladí titani, Samovražedný oddiel, Zločinecký syndikát, Noví bohovia a ďalšie partie operujúce na rôznych stranách spravodlivosti. Pod jednotlivými heslami týkajúcimi sa tímov nájdete tiež ich stručnú históriu a charakteristiku, a samozrejme zoznam členov tímu, pričom opäť citeľne chýbajú odkazy na heslá jednotlivých členov. Nechýbajú však ilustrácie s číselnou legendou.

Encyklopédia začína prvým heslom – Adam Strange, a končí Zoomom. Predslovy či doslovy tu nehľadajte. Nie je tu priestor ani na obsiahlejšie opisy či históriu postáv ani ich tvorcov. Kniha slúži na rýchle zorientovanie sa v komplikovanom svete DC komiksov, na bližšie spoznanie aj menej známych postáv a rôznych prepojení, ktoré superhrdinovia i tí ostatní pri svojom kreslenom živote dosiahli.

O preklad textov do slovenského jazyka sa postaral komiksový nadšenec Marek Baranyi, čitateľom nášho denníka dobre známy vďaka svojim komiksovým recenziám. Preklad je vľúdny k skalným fanúšikom komiksov aj k tým menej ostrieľaným, preto trocha zamrzia chyby, ktoré unikli korektúram. Výsledkom úsilia všetkých zúčastnených je však publikácia, ktorá určite poteší nielen mladších čitateľov. Rozhodne nepochybíte, ak si ju vyberiete ako darček pre vašu ratolesť práve objavujúcu čaro komiksov a ich adaptácií.

Knihu Veľký sprievodca svetom postáv DC komiks si môžete kúpiť napríklad na Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Podrobnosti ku knihe

Veľký sprievodca svetom postáv DC Comics (orig.: DC Comics: The Ultimate Character Guide)
Autor: Melanie Scott
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2020
Jazyk: slovenský
Preklad: Marek Baranyi
Počet strán: 2016
Väzba: pevná
EAN: 9788055642956


Súvisiaci link

Predstavujeme: Veľký sprievodca svetom postáv DC Comics

Predstavujeme – DC Comics: Absolútne všetko, čo chcete vedieť


Zdroj informácií


Vyšlo na Fandom.sk 6. 4. 2021

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio