Recenzia – Patricia Briggs: Bouří prokletá,

Bouří prokletá

Posledné dva roky panovalo v Tri Cities – vo svete Mercedes Thompsonovej – Dlouhé ticho. Bolo prerušené len románom Jasným plamenem o vlkodlačej omege Anne, ktorý vyšiel po česky vo vydavateľstve FantomPrint vlani. Fanúšikovia knižnej série s indiánskou automechaničkou v hlavnej úlohe sa nakoniec dočkali ďalšieho dielu dobrodružnej urban fantasy s názvom Bouří prokletá.

Pre tých, ktorí posledných sto rokov strávili Pod kopcom, v krátkosti zhrnieme, kto vlastne Mercy je. Respektíve nie je.

Nie je vlkodlak. Má humanitné vzdelanie, ale vlastní dielňu, kde najradšej leží pod nejakým autom a snaží sa, aby znova fungovalo. Donedávna si myslela, že vo svete ľudí, vlkodlakov, upírov, fae a Sivých pánov je jediná svojho druhu. Jej podobných na americkom kontinente už dávno vyvraždili, pretože sa vyznačujú špecifickými vlastnosťami, ktoré sú pre niektorých veľmi nebezpečné a pre iných veľmi žiadané. Je totiž kojot. Dokáže sa, na rozdiel od iných kožomencov, premeniť v okamihu. Vidí duchov mŕtvych a vidí ešte omnoho viac, ako navonok priznáva. Rodenú rebelku sa po pestrom detstve snažil vychovať marok – šéf všetkých vlkodlakov – Bran. Nuž ale vychovajte v úcte k autoritám tvora, ktorého prirodzenosťou, ak ho naštvete, je uhryznúť vás do zadku, len čo sa obrátite. A tak je Mercy tou povestnou osinou pre každého, o kom má pochybnosti, že konal spravodlivo.

Rovnováha však musí byť. Koľko si vie táto vrtká osoba narobiť nepriateľov, toľko si vie získať priateľov. Zďaleka nielen medzi ľuďmi. Pred nejakým časom dokonca dostala pod svoju ochranu celé mesto a keďže je vydatá za miestneho vlkodlačieho alfu Adama Haumptmana, do svojho nového biznisu zatiahla celú svorku. So všetkými problémami, ktoré status ochrancu prináša.

Keď na okraji mesta začnú robiť problémy kozľacie zombie, musí to byť Mercy, kto vezme záležitosť do svojich rúk. No rýchlo sa ukáže, že nielen drobné kozičky sa môžu v niečích rukách zmeniť na beštie, ktoré z vás vysajú život. Zombií pribúda a s nimi sa na mesto, ba dokonca aj na Merciin dom, valí čisté zlo.

Bouří prokletá má ambíciu stať sa jedným z najtemnejších kúskov série. Hlavný záporák je tu veľmi silný a zlo, proti ktorému musí Mercedes bojovať, sa zdá byť neporaziteľné. Spolu s aktérmi príbehu sa staneme svedkami masových vrážd, týrania zvierat i ľudí a rôznych ďalších ohavností. Dokonca tu nájdeme aj týranie mačiatok v priamom prenose. Avšak po Železnom polibku, ktorý považujem za vrchol série, autorka akoby sa ešte stále bála popustiť si uzdu. Napriek skutočne dramatickým udalostiam si čitateľ nechty obhrýzať nemusí – je mu totiž jasné, že Mercy ani jej najmilším sa nič neodvratné nestane. Adam aj marok Bran – najsilnejší vlkodlaci široko-ďaleko – sú obratne odsunutí na vedľajšiu koľaj. Pre Mercedes stačí načrieť do svojho stádočka spriaznených duší a hrdinská výprava, ktorá má za cieľ vypátrať pôvodcu zla a jeho elimináciu, je na svete. S takými kamošmi sa proste jedno dievča nemôže stratiť.

Na druhej strane, dej je dostatočne rýchly, priam chvatný, a ak niečo chýba na napätí, o to viac je pridané na charakteroch. Za vzrušujúcich okolností sa dozvieme užitočné podrobnosti o niektorých postavách a niektoré postavy sa dozvedia užitočné veci o sebe. Obzvlášť dojímavý je osud vlkodlaka Sherwooda Posta, zlomeného tvora so stratou pamäte, ktorý v tejto knihe vystupuje ako hlavný sidekick. V psychologizácii svojich hrdinov bola autorka vždy dobrá. Tu treba uznať, že na vykreslenie hĺbky postáv využíva skutočne pútavé prostriedky, bez zbytočných rečí. Aj samotná Mercy postúpi v sebapoznávaní a odhaľovaní svojich schopností – a schopností svojho otca Kojota, čo je možno na jednom mieste až absurdné, ale dokonale uveriteľné. Nuž, a keďže ide o poriadne nebezpečné dobrodružstvo, s ktorousi figúrou, ktorú sme možno aj mali radi alebo ju obdivovali, sa tu budeme musieť rozlúčiť.

Bouří prokletá mohla byť poriadne pochmúrnou knihou. Výsledok až taký nervydrásajúci nie je, ale nejaká tá temná škvrna vám určite v srdci a duši zostane. A rozhodne si túto knihu budete pamätať. Ako „tú s čarodejnicami“.

Knihu Bouří prokletá si môžete objednať napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Bouří prokletá si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link":[https://www.martinus.sk/?…]


Bouří prokletá (orig. Storm Cursed)
Žáner: urban fantasy
Autorka: Patricia Briggsová
Vydavateľstvo: Fantom Print
Rok vydania: 2019
Jazyk: český
Preklad: Kateřina Niklová
Počet strán: 320
Väzba: pevná
ISBN: 9788075940339

Stretnite sa s Alexandrou Pavelkovou aj na Facebooku.


V sérii o Mercedes Thompsonovej dosiaľ vyšlo:

1. Měsíční píseň
2. Krevní pouto (ukážka z knihy)
3. Železný polibek (recenzia)
4. Zkřížené hnáty
5. Stříbrná relikvie
6. Říční znamení
7. Spálená mrazem (recenzia)
8. Nocí zlomená (recenzia)
- Mihotavé stíny (recenzia)
9. Ohnivý dotyk (recenzia)
10. Dlouhé ticho (recenzia)
11. Bouří prokletá (recenzia)

V sérii Alfa a Omega dosiaľ vyšlo:

1. Štvanice (ukážka z knihy)
2. Loviště (recenzia)
3. Dvojí spravedlnost (recenzia)
4. Smrtící žár (recenzia)
5. Jasným plamenem (recenzia)


Vyšlo na Fandom.sk 20. 8. 2019

© Alexandra Pavelková

Diskusia k článku

Žiadny príspevok, založiť novú diskusiu.
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio