Detektivky z drsné školy, 19. decembra 2009
Kočky ze zbrojířství, Japonsko, 1995 - 1995
Detektivky z drsné školy

Vyšlo v: Pevnost 11/2009

Libujete si v adrenalinových vztazích? Snili jste někdy o pořádné ženské, která dokáže udělat z domácnosti bitevní pole a z vašich nepřátel sekanou? Líbí se vám holky, co to umí hezky odpálit? Nebo vás uklidňuje představa, že vaše dívka spí s pořádným koltem pod polštářem? Jestli jste alespoň jednou odpověděli „ano“, je tady něco pro vás.

Hodnocení: 50 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Najlepší chlapci sú zlí, 18. decembra 2009
Best of 2009
Najlepší chlapci sú zlí

Vyšlo na: Fantázia OnLine

Ak si myslíte, že udeľovanie kadejakých Tomov a Otov je natieraním voňavých olejčekov kadekomu na miesta, ktoré by si skôr zaslúžili päťadvadsať alebo odtlačok vašej tenisky, upokojte sa, dajte si šlofíka, zmrzku alebo hocičo, čo si telo a myseľ žiadajú. Lebo ak sú niektoré verejné hlasovania podľa vás v skutočnosti trapošiny, vedzte, že oproti machrom zo zámoria sa ešte máme veľa čo učiť.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Poézia v pohybe, 19. novembra 2009
profil
Poézia v pohybe

Vyšlo na Fantázia OnLine

Veľa mužov pokladá balet za čosi nechlapské. Fajnový tanec pre teplošov, hovoria. Pritom mnohí ani netušia, že kamaráta, ktorý s nimi chodí na futbal chlapsky vyrevúvať „Ešte jeden!“, čaká doma milujúci partner. Prehliadajú, že sólista baletu dokáže nosiť svoju partnerku na jednej ruke po celom javisku – lebo to robí ladným krokom. „Chodia iba v pančuškách a vidno im oné,“ argumentujú tí istí, čo pokladajú za ideál chlapaciny boxera v suspenzore, kožených rukaviciach a oblaku smradu. Ale jeden tanečník prešiel skrz. Obabral sivý filter konvenčnej mužnosti. Priniesol gráciu do akčného béčka, eleganciu do rozbíjania papúľ. Baleťák Mark Dacascos.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o ôsmich psích samurajoch , 19. novembra 2009
z hľadiska jej technickej reprodukovateľnosti – 2. časť
Legenda o ôsmich psích samurajoch

Vyšlo na: Fantázia OnLine

Takaši Anno so skúseným scenáristom anime Šó Aikawom vytvorili podľa predlohy Kjokuteiho Bakina pozoruhodné dielo, ktoré sa stalo známym nielen v Japonsku, ale potom, ako vyšlo na DVD v anglickom preklade v USA, rozšírilo sa i do ďalších krajín.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Peciválovy cesty, 13. novembra 2009
Dračí chlapec Taro. Režie: Kirio Urajama. Japonsko, 1979
Peciválovy cesty

Vyšlo v: Pevnost 10/2009

Jestli nejsou nablízku lepší nápady, nikdy nezaškodí sáhnout po klasice. Nějaké to životní klopýtnutí, pak prozření, pouť za vykoupením a pokud je to režisérovým uměleckým záměrem, třeba šťastný konec. Možná. Protože v japonském Peciválovi sice také jde o hrdinu a draka, ale poněkud jiným způsobem.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o ôsmich psích samurajoch, 11. novembra 2009
z hľadiska jej technickej reprodukovateľnosti – 1. časť
Legenda o ôsmich psích samurajoch

Vyšlo na Fantázia OnLine

V časoch rozvíjajúceho sa feudalizmu Jamagaku Soko (1622 – 1685) spísal pravidlá morálneho kódexu japonských samurajov, zvaného bušidó. Už v 12. storočí totiž začal proces oddeľovania vládnucej triedy, najmä samurajov, od bežného obyvateľstva.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Hledání kočičí duše, 21. októbra 2009
Kočičí polévka. Japonsko, 2001
Hledání kočičí duše

In: Pevnost 9/2009

Někteří jsou toho názoru, že zvířata nemají duši. Ale může nemít duši bytost, která dokáže snít a plakat? Může bez duše existovat tvor, který vám s radostí dělá naschvály, jen aby se pobavil? Ne, ne. Zvířata mají duši! Protože musí být nějaká vyšší spravedlnost, která je pak odmění nebo potrestá za jejich pozemské činy. Kočky zvlášť.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Lidé z galaxie Pegasus, 23. septembra 2009
Hvězdná brána Atlantis. Kanada, USA, 2004 - 2009
Lidé z galaxie Pegasus

In: Pevnost Speciál – Televizní seriály

Když se najde něco tak krásného, až je to k pláči, stojí za tím člověk. Když se něco zašmodrchá tak, že se to poveze do splašků, také z toho čouhá nějaký humanoidní prevít. A lidé jsou ti, kdo si tu slávu i ostudu budou přibarvovat a podávat dále až do skonání věků – nebo do příchodu nového seriálu.

Hodnocení: 60 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Polibek na dlouhou noc, 17. septembra 2009
Svitek nindžů. Japonsko, 1993.
Polibek na dlouhou noc

In: Pevnost 8/2009

Někdy je zlo tak veliké, že dvě ruce a chytrá hlava na něj nestačí. Někdy si špatnost najme stvůry, jež za své schopnosti zaplatily ztrátou lidskosti. Co v takové situaci zbývá chudým a bezbranným? Nic, než doufat, že se proti hrůze postaví statečný, silný a spravedlivý bohatýr. Nebo raději dva.

Hodnocení: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Vytvára človek virtuálnu realitu alebo virtuálna realita človeka?, 31. augusta 2009
Vytvára človek virtuálnu realitu alebo virtuálna realita človeka?

Vyšlo na Fantázia OnLine

V roku 1976 napísal Frederick Pohl román Gateway. O desať rokov neskôr si hlavný hrdina jeho ďalšieho románu Anály Heechee nechal nahrať svoju osobnosť – tak ako iní v jeho fiktívnej dobe – do celosvetovej siete, a tým si prakticky zabezpečil nesmrteľnosť. V tom čase už ale „existovala“ Jane, virtuálna osobnosť, ktorú oživil Orson Scott Card v Enderovej hre. Tieto knihy sú dnes už kultom.

Pokračovanie článku / Diskusia (6)
Veľká filmová apokalypsa, 19. augusta 2009
Filmové pásmo
Veľká filmová apokalypsa

25. medzinárodné stretnutie priaznivcov sci-fi, fantasy, hororu, komiksu, hier a fantastického životného štýlu Fénixcon 2009, ktorý sa bude konať 4. – 6. 12. 2009 v brnenskom hoteli Slovan, sa zaoberá témou Apokalypsa. V rámci programu vystúpi Alexandra Pavelková s dvojhodinovým filmovým pásmom zameraným na tému apokalypsy v chápaní filmových tvorcov.

Pokračovanie článku / Diskusia (4)
Laxativům zdar!, 10. augusta 2009
Ači a Šipak. Režie: Džo Beom-Džin. Jižní Korea, 2006.
Laxativům zdar!

In: Pevnost 7/2009

Když se slovo, které běžně slouží na označení zbytečné věci, činnosti nebo člověka, začne pronášet se zbožnou úctou, něco nemůže být v pořádku. Jestli se produkt, jenž toto slovo původně pojmenovávalo, stane nejvzácnějším výtvorem lidského snažení, svět musí být postavený na hlavu. Anebo posazený na toaletu.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Klíč ke štěstí, 16. júla 2009
Herečka tisíciletí. Režie: Satoši Kon. Japonsko, 2001.
Klíč ke štěstí

In: Pevnost 6/2009

Některé sny se rozplynou s rozbřeskem, jiné vydrží celý život. Jedny z nás dělají hrdiny, druhé zase zbabělce. Jsou sny, které nás pobízejí k běhu, ale jsou i takové, co nás nutí zůstat sedět. A jsou sny, které jsou silnější než touha po jejich naplnění…

Hodnocení: 90 %

Pokračovanie článku / Diskusia (8)
Pre Majel s láskou. Spock., 29. mája 2009
Star Trek. Réžia: J. J. Abrams. USA, 2009.
Pre Majel s láskou. Spock.

In: Fantázia OnLine

Hodnotenie: 90 %

Na začiatku bola temperamentná mladá žena menom Majel Barretová. Ale veci sa zvrtli a namiesto bezmennej dôstojníčky do veliteľského kresla vesmírnej lode USS Enterprise a seriálu zasadol William Shatner ako James T. Kirk. Otázku, či nechať v úlohe prvého dôstojníka pekné dievča alebo Vulkánca, vyriešil Gene Roddenberry vskutku šalamúnsky – dievča si vzal za ženu a Vulkánca pomenoval Spock.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Dokonalé přání, 6. mája 2009
X. Seriál. Režie: Jošijaki Kawadžiri. Japonsko, 2001.
Dokonalé přání

In: Pevnost 04/2009

Proroctvími o konci světa se naše dějiny i police s DVD tituly jen tak hemží. Záhuba už měla přijít z hvězd, z vnitra planety i z nás samotných. Naštěstí se pokaždé najde hrdina, který zkázu zvrátí v prospěch lidstva – nebo alespoň života. Protože kdyby nikdo nezůstal naživu, kdo jiný by poté ten příběh vyprávěl?

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Padla kosačka na adamatium, 22. apríla 2009
Hulk vs. Wolverine. Réžia: Frank Paur. USA, 2009.
Padla kosačka na adamatium

In: Fantázia OnLine

O prvej časti hraného dokumentu zo života obrovského zelenáča sme pod názvom Hulk vs. Thor hovorili tu. V druhej časti, ktorú sa podarilo zachytiť chlapcom z Marvelu, sa Hulkova neuveriteľná päsť stretla s neuveriteľne tvrdou držkou. Vylučovacím spôsobom ľahko zistíme, koho mohlo naše obľúbené animované postavisko tresnúť po zuboch bez toho, aby obeť utrpela odklopenie hlavy. Správne, tentokrát išlo o súboj Hulk vs. Wolverine.

Hodnotenie: 60 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Ufňukanec útočí, 18. apríla 2009
Hulk vs. Thor. Réžia: Sam Liu. USA, 2009, 44 min.
Ufňukanec útočí

In: Fantázia OnLine

Chlapci z Marvelu zasa zabudli dať dr. Bannerovi pod stromček balíček Belasponu, a tak sa zelená polovica jeho osobnosti toho roku poriadne rozparádila. Výrobný štáb je už ale na Hulkove úlety zvyknutý, preto stihol zdokumentovať dve jeho dobrodružstvá: Hulk vs. Thor a Hulk vs. Wolverine. Pozrime sa bližšie na prvé z nich.

Hodnotenie: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Kukaččí vejce, 13. apríla 2009
Armitage III: Poly-Matrix. Režie: Takuja Sato. Japonsko, 1997.
Kukaččí vejce

In: Pevnost 03/2009

I dnes, v době globalizace, lidé milují to, co je jim známé a blízké. K cizincům a těm, kteří se liší barvou kůže nebo počtem končetin, se stavějí s nedůvěrou. Ale když se neznámé převlékne za známé, přijmeme ho s radostí. Jde pořád ještě o zákon přežití nebo už o zabedněnost a předsudky?

Hodnocení: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Čtyřprocentní komando zasahuje, 7. marca 2009
Fake – OVA. Režie: Iku Suzuki. Japonsko, 2000.
Čtyřprocentní komando zasahuje

In: Pevnost 02/2009

Existuje úsloví, které šmahem setře slinku žádosti ztékající z koutku pusy nezkušené dívky: „Jestli je muž krásný, urostlý, vtipný, pozorný a odvážný, určitě už má přítele.“ Můžeme doložit, že jestli je tento muž policistou, běda každému, kdo se odváží na jeho přítele sáhnout.

Hodnocení: 50 %

Pokračovanie článku / Diskusia (17)
Svět kolem bílé pásky, 9. februára 2009
Afro Samuraj. Režie: Fuminori Kizaki. Japonsko, USA, 2007.
Svět kolem bílé pásky

In: Pevnost 01/2009

Co je na světě jedno?, zní základní otázka v lidové pohádce. Zazní mnoho ukvapených odpovědí, než se chytrý hrdina propracuje k Slunci. Prosťáček. Sluncí, těch je přece ve vesmíru jak mravenců v polní cukřence. Ale jedno jediné, chlapci a děvčata, je něco jiného. Je to člověk. S páskou.

Hodnocení: 50 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Pro chrastítkový úsměv kodamu, 13. januára 2009
Princezna Mononoke. Režie: Hajao Mijazaki. Japonsko, 1997.
Pro chrastítkový úsměv kodamu

In: Pevnost 12/2008

V životě to tak chodí. Dobrými úmysly si mnohdy dláždíme schody do pekel a čestný skutek může být posouzen jako zločin. Záleží jen na nás, jestli utrpení, jež je trestem za dobrotu, poskvrní také naši duši, nebo se jizva po zhojené ráně promění v odznak zdatnosti a statečnosti.

Hodnocení: 100 %

Pokračovanie článku / Diskusia (6)
Je ťažké byť bohom, 3. januára 2009
Mačací denník
Je ťažké byť bohom

Keď nám Stvoriteľ dával rozum, isto chvíľu váhal, pretože s rozumom kráča ruka v ruke moc. Nakoniec to rozhodnutie urobil a obdaril nás mocou poznania vecí, čo by sama o sebe nebola až taká tragédia, keby nám k tomu nepribalil aj možnosť voľby.

Pokračovanie článku / Diskusia (9)
O zlaté rybce s jediným přáním, 12. decembra 2008
Ponjo z útesu nad mořem. Režie: Hajao Mijazaki. Japonsko, 2008.
O zlaté rybce s jediným přáním

In: Pevnost 11/2008

Už jsme tady měli mnoho vzorů, v jejichž šlépějích jsme toužili kráčet. Dobrý příklad není špatný, zejména pokud vzhlížíte k Michaelovi Phelpsovi, a proto se začnete častěji sprchovat. Někdo touží podobat se Paris Hiltonové, druzí udělají všechno, aby se stali někým jako Berlusconi. A jsou i takoví, kteří ze všeho nejvíc touží být prostě člověkem.

Hodnocení: 90 %

Pokračovanie článku / Diskusia (4)
Bim a jeho imaginárny priateľ, 22. novembra 2008
Mačací denník 22. novembra 2008
Bim a jeho imaginárny priateľ

Bim má osem mesiacov a takmer päť kilogramov. Všimla si to už aj jeho mama Mima, a tak ho prednedávnom odstavila. Aj jeho staršia sestra Uma medzitým dospela a prestala s ním naháňať po obývačke papierovú guľôčku, pretože sa musí venovať svojim dámskym záležitostiam. Bimovi teraz chýba kamarát…
Má byť preto smutný? Kdežeby! Správny kocúr si vždy poradí, najmä keď je naporúdzi veľké zrkadlo v zadnej izbe.
Tieňový box s imaginárnym priateľom môže začať :)

Pokračovanie článku / Diskusia (7)
Bude zima, bude mráz, 12. novembra 2008
Mačací denník
Bude zima, bude mráz

Nie o Silverových potomkoch tu chcem, ale o iných. Takých obyčajných – piatich čiernych a jednej korytnačinovej. Nie sú naše, a predsa to tak cítime.

Pokračovanie článku / Diskusia (3)
Leukoplast na duši, 4. novembra 2008
Čelista Góšu. Režie: Isao Takahata, Japonsko, 1982.
Leukoplast na duši

In: Pevnost 10/2008

Devět z deseti psychologů doporučují proti depresi kouknout si nějaký Mijazakiho film. Zejména Můj soused Totoro prý zabírá stoprocentně. Kdyby se ale psychologové ohlédli o kousek dál, objevili by snímek, který totorovskému léčivu dokáže skvěle konkurovat.

Hodnocení 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Přinést hvězdu, 13. októbra 2008
Křídla Honneamise. Režie: Hirojuki Jamaga. Japonsko, 1987, 125 min.
Přinést hvězdu

In: Pevnost 9/2008

Jo, dnes to mají kosmonauti lehké. Důstojníci z SG1 si užívají technologie Asgardů, drsňák Reynolds jezdí na Serenity, Archer experimentuje s deatomizací a Pickard se žene warpem 9,8. Jenže na počátku toho všeho se někdo musel odvážit vlézt do stroje, který předtím počurala strachy jen ubohá Lajka. Budiž mu čest a sláva a pejskovi také.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
O jabĺčku a mliečku, 5. októbra 2008
Mačací denník, 5. októbra 2008
O jabĺčku a mliečku

Celé detstvo nás klamali!
Všetko to: „Nepapaj cukríky, zober si jabĺčko ako ježko,“ bola len propaganda. Možno v konečnom dôsledku pre nás užitočná, ale predsa len nepravdivá, podobne ako tá s mliečkom.

Pokračovanie článku / Diskusia (4)
Fantastický sex - alebo Ako si užiť a prežiť, 28. septembra 2008
Filmové pásmo
Fantastický sex - alebo Ako si užiť a prežiť

Anotácia prednášky na Fénixcone 2008

Všetko ľudské snaženie sa v podstate zameriava na to. Na to, ako čo najlepšie s ňou, s ním alebo s tým strávime pár príjemných intímnych chvíľ. Počas miliónov rokov sme si vyvinuli množstvo rituálov a metód vedúcich k vytúženej činnosti predchádzajúcej plodeniu. Lenže vo veku kozmických letov a čarodejníckych zaklínadiel musia ísť doteraz zaručené postupy bokom. Takže či sa po našej námahe dočkáme zaslúženej odmeny, nezávisí len od sily našej túžby a šikovnosti, ale najmä od toho, s kým a s čím vlastne vlezieme do postele..

Pokračovanie článku / Diskusia (25)
Rytíř se šikmýma ušima, 8. septembra 2008
Batman: Gotham Knight. Kol. režisérů. Japonsko, 2008
Rytíř se šikmýma ušima

In: Pevnost 8/2008

Ten chlap už toho zakusil. Téměř sedmdesát let bojuje se svou celoživotní tramou a zákeřnými padouchy. Za tu dobu byl mnohokrát probodnut, postřelen, otráven, palaryzován i penzionován. Tolikrát ho ošálili, zneuctili a opustili. Přesto ale každou noc vzhlíží vzhůru, jestli na pozadí oblaků nesvítí symbol znamenající volání o pomoc.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (11)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio