Všetko už bolo napísané, 2. augusta 2010
Interview s Vladom Srpoňom, autorom Istroconu
Všetko už bolo napísané

Vyšlo na Fantázia OnLine dňa 15. 6. 2010

Nič dobrého (a ani zlého) nevznikne samo od seba, vždy za tým treba hľadať nejakú ruku, ktorá sa priložila k dielu. Iste, po rokoch sa veľmi ľahko zabúda, že tieto veci, vrátane kultúry, tu neboli odjakživa, nie sú našou samozrejmou súčasťou, ale niekto ich musel vymyslieť a pracovať na tom, aby sa z počiatočnej idey stala realita. Jedným z takýchto ľudí je Vlado Srpoň.

Pokračovanie článku / Diskusia (9)
Společenství Parna, 30. júla 2010
Záznam z lodosské války, Japonsko, 1990
Společenství Parna

Vyšlo v: Pevnost 06/2010

Člověku se někdy zasteskne po časech, kdy za nitky tahali elfové, rytíři bojovali pro svou čest a lásku vyvolené, a hluboko v podzemích dřímali zapomenutí draci. Někteří po návratu do těchto libých dob touží tak velice, že si v neděli obléknou zbroj a vyjdou si s kamarády za město. A někteří si sednou a pustí si video.

Pokračovanie článku / Diskusia (9)
Dokončit knihu, 27. júla 2010
Tajemství Kellsu. Belgie, Irsko, Francie, 2009
Dokončit knihu

Vyšlo v: Pevnost 05/2010

Jednou uděláme výjimku a místo krajiny šikmookých režisérů se přeneseme poněkud více na západ. Z jednoduchého důvodu: příběh, kde Vikingové bortí poslední bašty křesťanství, kde je svaté slovo dražší než lidský život a kde se v temnotách ukrývá Crom Cruach, si to zaslouží.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Horalka, 15. júla 2010
Horalka

Vyšlo v rubrike Protopero dňa 5. júla 2010 v denníku Fantázia OnLine

„Môj život… bol krásny… vďaka vám,“ zašepkal starý muž. Po líci zjazvenom mnohými súbojmi sa mu skotúľala slza. Sadla som si k nemu na lôžko a pohladila ho po zvráskavenej tvári.

„Nikdy na vás nezabudnem, vy môj posmešník.“

Držala som ho za ruku, kým jeho unavený život celkom nevyhasol.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Pribudlo nás, 13. júla 2010
Pribudlo nás

Taký krik! Nie rozmaznaná snaha upútať pozornosť, ale volanie o pomoc. Občas dvojhlasne, občas troj… Nedalo sa to presne určiť, lebo hlavná siréna prehlušila všetko. Jej zvuk sa tiahol sa ponad stromy, ponad ploty a slnkom vyprahnuté hriadky jahôd.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Príbeh zo škôlky, 10. júna 2010
Príbeh zo škôlky

Vyšlo v rubrike Protopero dňa 7. júna 2010 na stránke Fantázia OnLine.

Betuška sa chystala poumývať si ruky. Nerada zostávala v umyvárni sama, ale džavot ostatných detí prenikajúci cez stenu ju aspoň trocha upokojoval. Vyhrnula si rukávy, nech si ich zasa nenamočí až po lakte a otvorila kohútik. Strčila rúčky pod vodu, no tá bola príliš studená, aby sa v nej oplatilo pľačkať. Otriasla sa.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Je dôležité robiť veci s chuťou, 2. júna 2010
Interview s výtvarníkom Michalom Ivanom
Je dôležité robiť veci s chuťou

Vyšlo na Fantázia OnLine 25. 5. 2010

Michal Ivan sa ostatné roky s nenápadnou dravosťou dostáva do povedomia fanúšikov nášho žánru ako autor knižných obálok, ilustrácií a plagátov. O úspešnosti jeho ťaženia svedčia ocenenia z radov čitateľov, fanúšikov aj odborníkov. Kto je vlastne muž, ktorý stojí za obrazmi divokých bojovníkov, vášnivých čarodejníc a desivých démonov?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Příběh o banánové slupce, 11. mája 2010
Eiken. Japonsko, 2003, OVA.
Příběh o banánové slupce

Vyšlo v: Pevnost 04/2010

Jednou se každý kluk dostane do stadia, kdy ho přestanou fascinovat světelné meče a závodní automobily. Jeho pohnutkou je fakt, že v tomto věku dospěje do vzrůstu optimálního pro to, aby se ve výšce jeho očí objevila heboučká tajemství, jejichž odhalování mu byla od dne odstavení zapovězena.

Hodnocení: 30 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Rodinná záležitost, 15. apríla 2010
Panda Kopanda (1972) a Cirkus v dešti (1973), Japonsko.
Rodinná záležitost

Vyšlo v: Pevnost 03/2010

Chystáte-li se na procházku bambusovým lesem, buďte opatrní. Vystříhejte se hmyzu, ale i dalšího požírače bambusu, pandy. Hlavu vám sice tento velký savec z rodu medvědovitých neurve, ale mohl by ve vás najít zalíbení a nastěhovat se k vám domů. A krmení pro takového mazlíčka nebude zrovna laciné, a co teprve píseček!

Hodnocení: 60 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Svet za horizontom, 29. marca 2010
Interview s maliarkou Martinou Pilcerovou
Svet za horizontom

Vyšlo na: Fantázia OnLine 20. 1. 2010

Rytier rádu Fantasy lady Martina Pilcerová je slovenskému a českému publiku známa predovšetkým ako autorka obálok kníh a časopisov. Táto práca je len zlomkom maliarkiných aktivít, ktoré zahŕňajú okrem iného aj tvorbu obrázkov ku kartovým a počítačovým hrám alebo vizuálne návrhy scén či kulís pre film.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Strach je najstaršou a najsilnejšou emóciou ľudstva, 27. marca 2010
Interview s Dušanom *DuKE* Fabianom
Strach je najstaršou a najsilnejšou emóciou ľudstva

Vyšlo na Fantázia OnLine 12. 1. 2010

Stretnúť Dušana Fabiana v inom ako čiernom odeve by bolo možné (teoreticky) jedine v saune. Mladý autor fantastickej literatúry voňajúcej po horore a publicista zasvietil začiatkom tohto tisícročia a jeho temný plameň sa pomaly šíri ďalej.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Vo fantasy je potrebná predstavivosť, 25. marca 2010
Interview so Štefanom Konkolom
Vo fantasy je potrebná predstavivosť

Vyšlo na: Fantázia OnLine 4. 1. 2010

Štefan Konkol je známy slovenským priaznivcom fantastiky ako asertívny človek s mnohými záujmami a koníčkami a autor niekoľkých románov. Naposledy zaujal knihou Pohrobok, ktorou odštartoval aj pre iných autorov možnosť zdieľať svet tohto románu, a to v poviedkovej súťaži. Aký je svet Štefana Konkola?

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Rozum a srdce na správnom mieste, 23. marca 2010
Interview so Zuskou Stožickou
Rozum a srdce na správnom mieste

Vyšlo na: Fantázia OnLine 28. 12. 2009

Zuska Stožická sa dostala do povedomia čitateľov a priaznivcov fantastiky ešte ako stredoškoláčka píšuca pod menom Zuska Minichová. Odvtedy úspešne zaútočila na niekoľko súťaží, spoluautorsky sa podieľala na antológii sci-fi poviedok Mozaika rôznobežných ciest a v roku 2007 jej vyšiel prvý samostatný autorský debut Črepiny z oblohy. V súčasnosti sa venuje hlavne profesionálnej kariére, ale fantastikou žije ďalej.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Hromobití na Olympu, 22. marca 2010
Jaderník. Japonsko, 2004.
Hromobití na Olympu

Vyšlo v: Pevnost 2/2010

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Nobel nebo manželé Curieovi by o tom mohli vyprávět. Vskutku ne všechno, co bylo vymyšleno pro blaho lidstva, bylo k tomuto účelu i použito. Takže pokud vám někdo tvrdí, že to, co dělá, je pro vaše dobro, kopněte ho do holeně. Dokud je ještě čas.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Poznaj sám seba, 10. marca 2010
Interview s Milošom Ferkom
Poznaj sám seba

Vyšlo na Fantázia OnLine 21. 12. 2009

Miloš Ferko, literárny teoretik, kritik, jeden z priekopníkov teoretickej literárnej fantastiky na Slovensku. Autor poviedok, úspešný účastník literárnych súťaží, šťastný otec knižného dietka, trochu čudák a nepriateľ mobilov.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Za každým svojím príbehom si stojím, 6. marca 2010
Interview s Luciou "Nefertiti" Droppovou
Za každým svojím príbehom si stojím

Vyšlo na Fantázia OnLine 9. 12. 2009

Lucia Droppová je bytosť, ktorej sa podarilo to, čo dosiaľ nikomu inému: Dvakrát vyhrala Cenu Fantázie. Okrem poviedok je však Lucia známa aj svojou publicistikou prevažne zameranou na fantastiku s prvkami hororu a prednáškami na conoch a nekonvenčným prístupom k životným hodnotám.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Tajko a Tánička zo Stráží, 16. februára 2010
Tajko a Tánička zo Stráží

Sú mačky, ktoré nemňaukajú. Niektoré to majú v génoch, iné sa vzdali hlasu časom. Po skúsenostiach.

Mňaukanie totiž znamená vydávať energiu, podobne ako pri hre. Keď vám v črevách škvŕka vzduch a vonku je mínus dvadsať, radšej ani nahlas nedýchate, aby si ste neminuli tú trošičku tepla, čo vám ešte v tele zostáva.

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Přistup a poslouchej, 14. februára 2010
Šepot srdce, Japonsko.
Přistup a poslouchej

Vyšlo v: Pevnost 01/2010

Když dívka vypadá, že počítá molekuly vzduchu, neznamená to, že je obdařena superzrakem. Když si bez zjevného důvodu začne broukat nějakou písničku a usmívat se při tom, není nevyhnutně nemocná. Když pronásleduje kočky a hledá záhadné chlapce, nemusí být padlá na hlavu. Možná prostě právě jenom dospívá.

Hodnocení: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Univerzálny seriál, 28. januára 2010
Stargate Universe. USA, Kanada, 2009 - 2010
Univerzálny seriál

Vyšlo v: Fantázia OnLine

Znelo to tak sľubne. Konečne sa podarilo rozšifrovať deviaty symbol. Práve včas na to, aby veľmi rozmanité osadenstvo rozpadajúcej sa inoplanetárnej základne Ikarus stihlo ufujazdiť jediným možným smerom – hviezdnou bránou kamsi do neznáma, respektíve veľmi neisto odhadovaného známa.

Hodnotenie: 30 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Schody k Měsíci, 14. januára 2010
Bledé vejce. Japonsko, 2006.
Schody k Měsíci

Vyšlo v: Pevnost 12/2009

Rolničky, rolničky… už vám lezou na mozek různí sladkohlasové, jež se nás snaží přesvědčit, že čas vánoční je čas radosti a především čas bezuzdného nakupování čehokoliv včetně výhodného paušálu? Opravdový život ale není tak nádherně barevný jako reklama mobilního operátora. A reálné příběhy se nikdy neodehrávají tak jednoznačně šťastně.

Hodnocení: 60 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Anime podľa Camerona, 30. decembra 2009
Avatar. USA, 2009
Anime podľa Camerona

Vyšlo na Fantázia OnLine

Človek hľadí a hľadá. Hľadí odborným okom a hľadá chyby. Aby hodil kameňom a povedal ahá, ja som to vedel, veď taký mediálny cirkus sa nikdy neroztočí okolo filmu, ktorý je bez chýb. Lenže po chvíli zistí, aké je ťažké udržať sa nad hladinou príbehu a ňúrať sa v nedostatkoch. Lebo voľakto tu práve predviedol, ako sa robí film a na čo film ľuďom slúži.

Hodnotenie: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Detektivky z drsné školy, 19. decembra 2009
Kočky ze zbrojířství, Japonsko, 1995 - 1995
Detektivky z drsné školy

Vyšlo v: Pevnost 11/2009

Libujete si v adrenalinových vztazích? Snili jste někdy o pořádné ženské, která dokáže udělat z domácnosti bitevní pole a z vašich nepřátel sekanou? Líbí se vám holky, co to umí hezky odpálit? Nebo vás uklidňuje představa, že vaše dívka spí s pořádným koltem pod polštářem? Jestli jste alespoň jednou odpověděli „ano“, je tady něco pro vás.

Hodnocení: 50 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Najlepší chlapci sú zlí, 18. decembra 2009
Best of 2009
Najlepší chlapci sú zlí

Vyšlo na: Fantázia OnLine

Ak si myslíte, že udeľovanie kadejakých Tomov a Otov je natieraním voňavých olejčekov kadekomu na miesta, ktoré by si skôr zaslúžili päťadvadsať alebo odtlačok vašej tenisky, upokojte sa, dajte si šlofíka, zmrzku alebo hocičo, čo si telo a myseľ žiadajú. Lebo ak sú niektoré verejné hlasovania podľa vás v skutočnosti trapošiny, vedzte, že oproti machrom zo zámoria sa ešte máme veľa čo učiť.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Poézia v pohybe, 19. novembra 2009
profil
Poézia v pohybe

Vyšlo na Fantázia OnLine

Veľa mužov pokladá balet za čosi nechlapské. Fajnový tanec pre teplošov, hovoria. Pritom mnohí ani netušia, že kamaráta, ktorý s nimi chodí na futbal chlapsky vyrevúvať „Ešte jeden!“, čaká doma milujúci partner. Prehliadajú, že sólista baletu dokáže nosiť svoju partnerku na jednej ruke po celom javisku – lebo to robí ladným krokom. „Chodia iba v pančuškách a vidno im oné,“ argumentujú tí istí, čo pokladajú za ideál chlapaciny boxera v suspenzore, kožených rukaviciach a oblaku smradu. Ale jeden tanečník prešiel skrz. Obabral sivý filter konvenčnej mužnosti. Priniesol gráciu do akčného béčka, eleganciu do rozbíjania papúľ. Baleťák Mark Dacascos.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o ôsmich psích samurajoch , 19. novembra 2009
z hľadiska jej technickej reprodukovateľnosti – 2. časť
Legenda o ôsmich psích samurajoch

Vyšlo na: Fantázia OnLine

Takaši Anno so skúseným scenáristom anime Šó Aikawom vytvorili podľa predlohy Kjokuteiho Bakina pozoruhodné dielo, ktoré sa stalo známym nielen v Japonsku, ale potom, ako vyšlo na DVD v anglickom preklade v USA, rozšírilo sa i do ďalších krajín.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Peciválovy cesty, 13. novembra 2009
Dračí chlapec Taro. Režie: Kirio Urajama. Japonsko, 1979
Peciválovy cesty

Vyšlo v: Pevnost 10/2009

Jestli nejsou nablízku lepší nápady, nikdy nezaškodí sáhnout po klasice. Nějaké to životní klopýtnutí, pak prozření, pouť za vykoupením a pokud je to režisérovým uměleckým záměrem, třeba šťastný konec. Možná. Protože v japonském Peciválovi sice také jde o hrdinu a draka, ale poněkud jiným způsobem.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Legenda o ôsmich psích samurajoch, 11. novembra 2009
z hľadiska jej technickej reprodukovateľnosti – 1. časť
Legenda o ôsmich psích samurajoch

Vyšlo na Fantázia OnLine

V časoch rozvíjajúceho sa feudalizmu Jamagaku Soko (1622 – 1685) spísal pravidlá morálneho kódexu japonských samurajov, zvaného bušidó. Už v 12. storočí totiž začal proces oddeľovania vládnucej triedy, najmä samurajov, od bežného obyvateľstva.

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Hledání kočičí duše, 21. októbra 2009
Kočičí polévka. Japonsko, 2001
Hledání kočičí duše

In: Pevnost 9/2009

Někteří jsou toho názoru, že zvířata nemají duši. Ale může nemít duši bytost, která dokáže snít a plakat? Může bez duše existovat tvor, který vám s radostí dělá naschvály, jen aby se pobavil? Ne, ne. Zvířata mají duši! Protože musí být nějaká vyšší spravedlnost, která je pak odmění nebo potrestá za jejich pozemské činy. Kočky zvlášť.

Hodnocení: 70 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Lidé z galaxie Pegasus, 23. septembra 2009
Hvězdná brána Atlantis. Kanada, USA, 2004 - 2009
Lidé z galaxie Pegasus

In: Pevnost Speciál – Televizní seriály

Když se najde něco tak krásného, až je to k pláči, stojí za tím člověk. Když se něco zašmodrchá tak, že se to poveze do splašků, také z toho čouhá nějaký humanoidní prevít. A lidé jsou ti, kdo si tu slávu i ostudu budou přibarvovat a podávat dále až do skonání věků – nebo do příchodu nového seriálu.

Hodnocení: 60 %

Pokračovanie článku / Diskusia (0)
Polibek na dlouhou noc, 17. septembra 2009
Svitek nindžů. Japonsko, 1993.
Polibek na dlouhou noc

In: Pevnost 8/2009

Někdy je zlo tak veliké, že dvě ruce a chytrá hlava na něj nestačí. Někdy si špatnost najme stvůry, jež za své schopnosti zaplatily ztrátou lidskosti. Co v takové situaci zbývá chudým a bezbranným? Nic, než doufat, že se proti hrůze postaví statečný, silný a spravedlivý bohatýr. Nebo raději dva.

Hodnocení: 80 %

Pokračovanie článku / Diskusia (2)
Nové v bibliografii
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio
Biblio